FOLLOW US  Click to go to Facebook.  Click to go to Twitter.  Click to go to YouTube.   TEXT SIZE Click to make text small. Click for medium-sized text. Click to make text large.  
 

USCCB Officers

 
Cardinal Daniel N. DiNardo was elected USCCB president at the bishops’ November 2016 General Assembly. Archbishop Jose H. Gomez of Los Angeles, who was elected USCCB vice president. CNS photo/Bob Roller

Archbishop Jose H. Gomez, Archbishop of Los Angeles (right), was elected USCCB President on November 19, 2019. To his left is the former President, Cardinal Daniel N. DiNardo of Galveston-Houston.

The United States Conference of Catholic Bishops (USCCB) elected three new officers during their November 2019 General Assembly. They are:

President, Most Reverend José H. Gomez, Archbishop of Los Angeles. Archbishop Gomez had previously served as USCCB Vice President. His term as president began at the conclusion of the November 2019 USCCB General Assembly and will end upon the conclusion of the November 2022 USCCB General Assembly. 

Vice President, Most Reverend Allen H. Vigneron, Archbishop of Detroit was elected USCCB vice president on November 12, 2019. He previously served as USCCB Secretary. His term as vice president also ends at the conclusion of the November 2022 USCCB General Assembly. 

Secretary, Archbishop Timothy P. Broglio of the U.S. Archdiocese for the Military Services. Archbishop Broglio was elected USCCB Secretary on November 12, 2019 to fill the vacancy left when Archbishop Vigneron was elected vice president. His term will expire at the conclusion of the November 2021 USCCB General Assembly. 

The Most Reverend Gregory L. Parkes of St. Petersburg, Florida, Treasurer. Bishop Parkes served a one-year term as Treasurer-Elect prior to taking office as treasurer at the conclusion of the November 2019 USCCB General Assembly. He succeeds Archbishop Dennis M. Schnurr of Cincinnati and his term will end upon the conclusion of the November 2022 USCCB General Assembly. 

USCCB Officer Terms

The officers of the United States Conference of Catholic Bishops (USCCB) serve three-year terms. For the Conference Treasurer, Secretary, and chairmen of Conference standing committees, the term of office is preceded by service as "chairman elect" or "officer-elect" for one year.

The President is the chief executive officer of the corporation and serves as Chairman of the Administrative Committee and presides at all meetings of that Committee and the Plenary Assemblies of the Conference.  The President remains, ex officio, an at-large member of the Administrative Committee for a period of one year after the completion of his term.

The Vice President performs the duties of the President in his absence and performs other duties e assigned him by the President or the Administrative Committee.

The Treasurer is responsible for the management of Conference funds and, according to the needs of the Conference, for methods of sound fiscal administration. The Treasurer also holds the position of Vice Chairman for the Committee on Priorities and Plans. 

The Secretary serves as Chairman of the Committee on Priorities and Plans, keeps minutes of the Plenary Assemblies and of the meetings of the Administrative Committee.



By accepting this message, you will be leaving the website of the United States Conference of Catholic Bishops. This link is provided solely for the user's convenience. By providing this link, the United States Conference of Catholic Bishops assumes no responsibility for, nor does it necessarily endorse, the website, its content, or sponsoring organizations.

cancel  continue